1. Strong Cutting Performance – Cuts metal, wood and other materials smoothly and accurately.
2. Ergonomic Handle – Reduces hand fatigue for long-hour operation.
3. Auto-lock Mechanism – Locks blade automatically for stability and precision.
4. Enhanced Safety – Prevents accidental blade release for safer use.
5. Premium Quality & Style – Ideal for industrial use and DIY projects.
The CX-895 utility knife features an 18mm premium carbon steel blade for powerful, efficient cutting in industrial applications. Its ergonomic handle with soft rubber grip reduces fatigue, buffers vibration, and ensures precision during heavy use. The automatic 3-blade loader enables safe, tool-free changes. Sleek and high-performing, it’s a top hardware tool choice.
| Item No: | CX-895 |
| Feature: | snap off blade |
| Handle Material: | ABS/PS/PP/TPR |
| Blade Width: | 18mm |
| Razor Color: | Customized |
| Knife Size: | 16.6x4.3cm |
| Knife Weight: | 79g |
| Blade Material: | SK Or #60 Carbon Steel |
| Blade Thickness: | 0.4-0.6mm |
| OEM/ODM: | Available |
We are an industry and trade enterprise
specializing in the production of disposable razors and utility knives for more than 30 years.
No. 2-2, Oufu Road, Zhangting Town, Yuyao City, Ningbo City, Zhejiang, China.
+86-574-87560886/87560055
+86-574-87560885
Copyright © Ningbo Chuangxin Cutting-Tool Manufacture Co., Ltd.
OEM/ODM CX-895 Auto-Lock 18mm Snap Off Blade Heavy-Duty Utility Knives Suppliers
